Konverentsil esinejad
27. oktoober 2021Avasõnad
Ene Tomberg,
MTÜ Lastekaitse Liit, president
Tervitussõnad
Signe Riisalo, sotsiaalkaitseminister
Andres Aru, Õiguskantsleri Kantselei, laste ja noorte õiguste osakonna juhataja
ESINEJAD
„Eesti asendushoolduse senine areng ja tulevikusuunad”
Helen Jõks, Sotsiaalministeeriumi laste ja perede osakonna nõunik
Helen Jõks on tegelenud Sotsiaalministeeriumis asendushoolduse valdkonna teemadega alates 2013. aastast. Varasemalt korraldas ta nii sotsiaal- kui lastekaitsetööd nii erinevates kohalikes omavalitsustes, mittetulundussektoris kui ka rehabilitatsiooniteenuse meeskonnas. Aastal 2005 lõpetas ta Tartu Ülikoolis sotsiaalteaduskonnas sotsiaaltöö eriala.
„Asendushooldusel kasvavate laste osalemiskogemused nende elu puudutavates otsustes”
Uuringu tulemuste tutvustus
Helen Saarnik, Lastekaitse Liit, projektijuht
Helen Saarnik on MTÜ Lastekaitse Liidus projektijuht olnud aastast 2015. Alates 2017. aastast on ta Eesti esindaja rahvusvahelises asendushooldusvõrgustikus, olnud siseriiklik koordinaator „Opening Doors Campaigne for Europe`s Children“ ja kuulub alates 2019. aastast Eurochild`i asendushooldusteemalisse töörühma Children in Alternative Care.
Helen Saarnik on alates 2019. aastast Tallinna Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi doktorant (doktoritöö teema: “Lapse õiguste kaitse asendushooldusteenusele paigutamisel ja uue elukorralduse vastavus lapse huvidele sisuliselt”, juhendaja Karmen Toros).
Lastekaitse Liidu aumärgi üleandmine President Kersti Kaljulaidile
“Räägi minuga!”
Pille Isat, Moreno Keskuse psühholoog-psühhoterapeut, Laste ja Noorte Kriisiprogrammi liige
Pille Isat tunnistab, et talle meeldivad kohtumised inimestega, olgu need siis individuaalsetel nõustamistel ja supervisioonis/coachingus või professionaalsetes ja terapeutilistes gruppides. Ta jagab koolitajana hea meelega oma kogemusi kõigiga, kes töötavad inimestega, nii täiskasvanute kui lastega. Tema kogemused pärinevad põhiliselt sotsiaal- ja tervishoiuvaldkonnast ning pikaajalisest koostööst laste leinatoetuslaagrites. Ta usub, et mingil viisil on alati võimalik leida lahendused ja ressursid, mis aitavad ka kõige keerulisematel hetkedel.
„Lapse kaasamine tema elu puudutavatesse otsustesse”
Meelis Kukk, Tallinna Lastekodu juhataja ja Markko Moisar, taipoksi treener, asendushooldus teenuse kogemusega noor
Meelis Kukk on Tallinna Lastekodu juhataja. Õppis ülikoolis noorsootöötajaks ja eripedagoog-nõustajaks, omab pikaajalist kogemust asendushoolduse valdkonnas, olles ise nii lapse ja noore rollis, hiljem kasvataja ja nüüd juhataja rollis. Tegutseb nõustaja ja koolitajana.
Markko Moisar, Team Moisari peatreener, on Eesti tipp profivõitleja ning omab ligikaudu 10-aastast treenerikogemust. Ta on eeskujuks paljudele noortele sportlastele, aidates neil jõuda oma tippudeni. Marko saab rääkida asendushooldusel elamisest enda kogemustele tuginedes.
Ettekanne jääb esineja haigestumise tõttu ära.
“Lapsesõbralik protsess kohalikus omavalitsuses töötades”
Kogemuslugu
Kristi Mägi-Sepp, Saaremaa Vallavalitsus, lastekaitsespetsialist
Kristi Mägi-Sepp peab ennast täiesti tavaliseks inimeseks, kes seisab teistega ühte moodi poejärjekorras, saab vihma käes märjaks, libedaga kukub ja saab haiget. Tööd teeb ka nagu muud tööealised ikka. Tema töö on kuulata ja uskuda lapsi, näha nende käitumise tagamaid. Arutada koos laste ja vanematega võimalusi ja lahendusi elu kitsaskohtadele. Kõike seda teeb ta südame ja seaduse järgi aastast 2010.
”Kuivõrd oluline on lapsega suhtlemine”
Mariana Saksniit, kliiniline psühholoog, kliiniline lapsepsühholoog
Viimased 10 aastat on Mariana Saksniit seisnud selle eest, et vägivald lapse kodus, lapse vanemate vahel ja lapse suhtes avaldaks võimalikult mittehävitavat mõju lapse edasisele arengule ja maailmapildi kujunemisele. Oluline on mõista, et lapse kaitsmine ei tähenda alati ainult kaitset vägivaldse vanema eest. Kahjuks on olukordi, kus lapse kaitsmine tähendab ka lapse kaitsmist vägivalda õigustavate laste ümber olevate inimeste eest.
„Mitut klaveriklahvi me oma elus vajame?”
Huviharidusest
Triin Lumi, MTÜ SEB Heategevusfond, tegevjuht
Juba 15 aastat on Triin Lumi olnud tegevjuht mittetulundusühingus SEB Heategevusfond. Tema kodus kasvab viis last, kanad ja punaste silmadega lumivalge hiidküülik. Koos lastega õpib ta aina enam märkama ja hoidma looduse terviklikkust ning hindama taaskasutust. Talle meeldib jutustada lugusid ja rääkida päris elust, päris tunnetest, päris kohtumistest, päris raskustest, päris väljakutsetest, päris kogemustest, päriselt teelolemisest.
Kui töös asendushooldusel viibivate lastega tuuakse sageli välja suure südame olulisus, siis ütleb Triin seepeale, et südamesuurenemine on diagnoos, mille puhul tuleb pöörduda kardioloogi poole. Töötades laste ja noorte heaks, kes ei saa elada oma päritoluperes, on olulisem teadlikkus ja teadlik vanemlus.
MODERAATORID
Karin Rosenberg
Tegus ja ettevõtlik Karin on start-up ettevõtte tegevjuht Pärnus. Lisaks sellele arendab ta isiklikku väikest ettevõtmist TuhatSõna poster, millega võideti eelmisel aastal Ettevõtlik Pärnakas HÄKATON. Vabal ajal tegutseb Karin koos Viktoriaga vaimse tervise teemasid lahkavas taskuhäälingus Hingega Üks. Asenduskodust tulnuna soovib Karin inspireerida noori, kes on samuti kasvanud väljaspool oma sünniperet. Ta on teinud selleks esimesed sammud, olles asenduskodu teenuselt lahkuvatele noortele tugiisikuks.
Viktoria Pendonen
Töö kõrval vabakutselise jumestajana jagub Viktorial aega tegelda filmivõtete, moe-showde ja meigistuudioga. Asenduskodude Laste Liidu liikmena on ta tugiisikuks asenduskodude elluastuvatele noortele. Oma kogemusi vaimsest tervisest jagab Viktoria taskuhäälingus Hingega Üks, mis sündis südamest koos lähedase sõbranna Kariniga. Naudib meelsasti aega muusika, raamatute ning oma armsa kassi seltsis.