Laste õiguste ABC
Mida paremini teab iga laps ise oma õigusi, seda lapsesõbralikum on ühiskond.
“Lapse õiguste ABC” on võimalus Sul endal täpsemalt tutvuda lapse õigustega. Materjal koosneb videotest ja täiendavast lugemisest iga õiguse kaupa eraldi.
Materjal on koostatud lapse õiguste saadikute poolt ehk laste enda poolt lastele.
Lapse õiguste saadikud seisavad selle eest, et lapsed ise teaksid oma õigusi. Ja selle eest, et laste arvamused teemade kohta, mis neid puudutavad, jõuaksid nende vanemateni ja ka inimesteni, kes lapse elukohas või ka riigis lastega seotud asju otsustavad. Lapsi puudutavad teemasid on palju rohkem, kui me kõik arvata oskame – koolilähedaste teede ehitus, raamatkogu sisustus, arstabi lastele.
Lapse õiguste saadikute roll on võimendada iga lapse häält, ka selle lapse häält, kes ise ei julge või ei saa ise oma arvamust avaldada.Lapse õigused on oma olemuselt inimõigused. Inimõigused on olemas kõigil inimestel lihtsalt seetõttu, et ta on inimene. Need peegeldavad inimese põhivajadusi ja ilma neid õigusi austamata, ei saa inimesed elada väärikalt. Ehk me ei kohtle teda enam kui inimest.
Võime öelda, et inimõigused, mis on oma olemuselt maailma kõikide inimeste ühine kokkulepe, kus on kirjas see, mida iga inimene vajab selleks, et elada ja elada väärikalt. Üheskoos loome inimõigusi järgides ühiskonna, kus kõigil on hea elada.
Inimõigused kehtivad kõikidele inimestele, neid ei ole võimalik kaotada, kõik õigused on võrdselt olulised, neid tuleb võtta ühtse tervikuna (näiteks mõjutab võimalus osaleda kohalike otsuste tegemisel otseselt õigust end väljendada, suhelda teistega, omandada haridus ja isegi hankida eluks vajalikke asju) ja inimõigustega seoses on kõigil inimesel ka vastutus austada teiste õigusi ning kaitsta ja toetada neid, kelle õigusi kuritarvitatakse või keelatakse.Lapse õigused on kirja pandud lapse õiguste konventsioonis. Eesti ja paljud teised maailma riigid on selle konventsiooni allkirjastanud ja sellega andnud lubaduse oma riigis lapse heaolu eest seista. Lapse õiguste konventsiooniga ühinenud riigid on võtnud kohustuse seista selle eest, et lapsed saaksid julgesti väljendada oma arvamust ja esitada ettepanekuid oma elu puudutavate otsuste tegemisel, et lapsed oleksid paremini kaitstud ning et neile oleks tagatud vajalik hoolitsus ja toetus.
Lastel ei ole rohkem ega vähem õigusi kui täiskasvanutel. Lastel on samad inimõigused nagu kõigil teistel, kuid nad vajavad väga sageli erilist tuge oma õiguste täitmisel. Arvestades seda, et lapsed kogevad sageli oma vanuse või haavatavuse tõttu oma õiguste rikkumisi, vajavad lapsed regulaarselt täiendavat kaitset, mis tagab neile võimaluse oma õigusi nõuda.Seega võib kokkuvõttes öelda, et lapse õigused on inimõigused, mis on kohandatud lapse arenguks vajaminevale toele ja hoolitsusele tähelepanu pööramiseks. Lapse õigused kehtivad igale lapsele võrdselt ja iga õigusega käib kaasas ka kohustus austada teiste inimeste vastavat õigust.Iga teema avaneb ja sulgub, kui klõpsate pealkirjale.
Uuringud ja ülevaated lapse olukorrast
- Lapse õigused. Inimõigused Eestis 2024
- Lapse õigused. Inimõigused Eestis 2022
- Lapse õigused. Inimõigused Eestis 2020
- Lapse õigused. Inimõigused Eestis 2016-2017
- Lapse õigused. Inimõigused Eestis 2014-2015
- Lapse õigused. Inimõigused Eestis 2013
- Lapse õigused. Inimõigused Eestis 2012
- Lapse õigused. Inimõigused Eestis 2010
- Lapse õigused. Inimõigused Eestis 2008 -2009
- Lapse õiguste tagamine. Inimõigused Eestis 2007
Laste õigused. Raamat „Inimõigused“ | Õiguskantsleri Kantselei | 2022
Raport ÜRO lapse õiguste komiteele
- Eesti riigi istung Lapse õiguste konventsiooni täitmise kohta ÜRO Lapse õiguste komitees! (15. mai 2024)
- Laste raport ÜRO Lapse Õiguste Komiteele (2023)
- MTÜ Lastekaitse Liidu raport (2023)
- Õiguskantsleri raport (2023)
- Eesti riigi raport (2023)
- Lapse Õiguste Komitee. Combined fifth to seventh periodic reports submitted by Estonia under article 44 of the Convention, due in 2023, CRC/C/EST/5-7, 12.06.2023
- Lapse Õiguste Komitee. 2021. List of issues prior to submission of the combined fifth to seventh periodic reports of Estonia, CRC/C/EST/QPR/5-7, 17.11.2021.
- Kogumik „Lapsed Eesti ühiskonnas“ | Õiguskantsleri Kantselei | 2021
Helista 112, kui laps vajab kiireloomulist abi, elu päästmist (õnnetusjuhtum, kohene suitsiidiplaan, muul viisil oht elule või tervisele).
Lasteabi – on alati olemas, et sind kuulata ja aidata. Kui tead kedagi abivajajat, helista meile samuti.
- Telefon: 116 111
- Kirjuta: info@lasteabi.ee
- Reaalajas vestlus lasteabi.ee vestlusrakenduses.
Eestis on kõigile lastele tagatud tasuta ravikindlustus kuni 19-aastaseks saamiseni (RaKS § 5 lg 4 p 2).
Kuni selle ajani on lastel õigus saada ka tasuta hambaravi.
VIDEOD
LUGEMIST
- Vaimse heaolu käsi | Peaasi.ee
- Vaimse tervise vitamiinikuur kõigile | Peaasi.ee
- Eesti rahvastiku vaimse tervise uuringu konsortsium (2022). Eesti rahvastiku vaimse tervise uuringu lõpparuanne | Tervise Arengu Instituut, Tartu Ülikool
- Eesti kooliõpilaste tervisekäitumise uuring (HBSC) | Tervise Arengu Instituut
- Raport: pere majanduslik toimetulek mõjutab oluliselt noorte tervisekäitumist | Tervise Arengu Instituut
Peaasi.ee – olenevalt murest, vaata, kelle poole vaimse tervise küsimuste korral pöörduda.
Helista 112, kui laps vajab kiireloomulist abi, elu päästmist (õnnetusjuhtum, kohene suitsiidiplaan, muul viisil oht elule või tervisele).
Perearsti nõuandeliin 1220 jagab üldist terviseinfot.
VIDEOD
LUGEMIST
Laste ja noort vaimse tervise keskused ja kabinetid | keskustes ja kabinettides üle Eesti võtavad vastu lastepsühhiaatrid, vaimse tervise õed, kliinilised psühholoogid, sotsiaaltöötajad ja logopeedid.
Ravi- ja rehabilitatsioonikeskused | keskustes keskendutakse sõltuvusprobleemi seisundi hindamisele ja diagnostikale, stabiliseerimisele ning ravile jt sekkumistele.
Noortele alkoholist | Tervise Arengu Instituut
Lasteabi – on alati olemas, et sind kuulata ja aidata. Kui tead kedagi abivajajat, helista meile samuti.
- Telefon: 116 111
- Kirjuta: info@lasteabi.ee
- Reaalajas vestlus lasteabi.ee vestlusrakenduses.
Lasteabi e-nõustamine – hea kasutada olukorras, kus on vajadus saada professionaalset tuge, kuid muret tekitav olukord pole lahendatav ühekordse lasteabisse (116 111) helistamisega.
Narko.ee tugiliin – tugiliin on kõigile, kel uimastid tekitavad küsimusi ja valmistavad muret.
- 1747
- Kirjuta: 1747@narko.ee
- Vestle veebirakenduses narko.ee lehel
Peaasi.ee Peahea noortenõustamine: https://peaasi.ee/peahea-noustamine/
Lahendus.net: https://lahendus.net/
Helista 112, kui vajad kiireloomulist abi, elu päästmist (õnnetusjuhtum, kohene suitsiidiplaan, muul viisil oht elule või tervisele).
Perearsti nõuandeliin 1220 jagab üldist terviseinfot.
Psühholoogilise ja psühhiaatrilise abi saamise võimalused Eestis Infovoldik lapsevanemale | Õiguskantsleri Kantselei | 2016
Kuidas saan ise arvamust avaldada?
- Liitu lapse õiguste saadikustega
- Vaata Eesti Noorteühenduste Liidu tegevusi
- Uuri, kas Sinu koolis on õpilasesindus?
- Linna- või vallavolikogus võib olla noorte osaluskogusid
Lugemist
- Laste osalus ja kaasamine – kasulikud materjalid
- Osalus ja kaasamine
- Soovitused osaluse ja kaasamise edendamiseks
Videod
Kust saada toetust laste ja noorte projektidele?
Õpilasliit – Kas Sul on koolis tekkinud probleem ja Sa ei leia koolisiseselt sellele lahendust? Õpilasliidus tegeleme iga päev sellega, et Eesti koolielu parandada ja arendada. Kuulame ära Sinu probleemi ja aitame vajadusel seda lahendada.
LUGEMIST
Uimasteid tarvitavad lapsed ja noored võivad olla nii abivajavad kui ka hädaohus olevad lapsed.
Abivajav laps on laps, kelle heaolu on ohustatud või kelle puhul on tekkinud kahtlus tema väärkohtlemise, hooletusse jätmise või muu lapse õigusi rikkuva olukorra suhtes, ja laps, kelle käitumine ohustab tema enda või teiste inimeste heaolu. Vastavalt lastekaitseseadusele on kohustus abivajavast lapsest teatada kõigil inimestel, kellel on olemas teave abivajavast lapsest. Abivajavast lapsest tuleb viivitamata teatada kohaliku omavalitsuse lastekaitse üksusele või lasteabi telefonil 116 111.
Lastekaitse töötajal on info erinevate võimaluste kohta, kuidas last ja tema perekonda toetada. Vajadusel saab ta kasutusele võtta sotsiaalkindlustusameti poolt pakutavaid teenuseid.
Hädaohus olev laps on laps, kes on oma elu või tervist ohustavas olukorras, ja laps, kelle käitumine ohustab tema enda või teiste inimeste elu või tervist. Kohustus hädaohus olevast lapsest teatada on kõigil inimestel, kellel on olemas teave hädaohus olevast lapsest.
LUGEMISEKS
- Lastekaitseseadus | RT I, 06.01.2023, 15
- Lapse õiguste konventsioon | RT II 1996, 16, 56
- Inimõigused | Õiguskantsleri Kantselei | 2022
Lapse õiguste ABC videod on filmitud Sotsiaalministeeriumi strateegilise partnerluse projekti „Koostöös laste ja perede heaks“ raames.