Lasteabi liiniga on sel aastal ühendust võtnud üle 300 lapse rohkem kui eelmisel aastal, mistõttu kutsub lastekaitse liit enne pühi üles lapsi kuulama ja tähele panema.
Meediakajastus | Postimees: “Eelolevad pühad tuletavad meelde, et abivajavast lapsest teavitamine on iga inimese kohustus”
7. detsember 2023
Lastekaitse liit vahendas, et lastel ja noortel vƵib olla raske vƤƤrkohtlemisest rƤƤkida, sest nad kardavad negatiivseid tagajƤrgi. Ka siis, kui laps abivajadust sƵnades ei vƤljenda, on liidu teatel lapse kƤitumises viiteid, mis annavad mƤrku sellest, et lapsega ei ole kodus kƵik korras.
«Mõned situatsioonid hakkavad kohe silma ja kõrva. Näiteks kui kõrvalkorterist kostab alailma valju tülitsemist, laste peale karjumist ja nende nuttu, siis võib arvata, et kõik ei ole peres korras,» ütles lastekaitse liidu koostöö koordinaator Anneli Valner, soovitades sellistel juhtudel helistada Lasteabi telefonil 116 111.
Lasteabi on olemas tasuta ja ƶƶpƤev lƤbi
- numbril 116 111 (välismaalt helistades +372 600 4434)
- veebivestluses kodulehelt www.lasteabi.ee
- e-kirja teel info@lasteabi.ee
«Selliseid teateid tuleb Lasteabisse küllalt palju. Ei tasu karta, et äkki valetate, sest pigem kahtluse korral ikkagi teavitada, kui lihtsalt vaikida ja asja mitte märgata,» sõnas Valner.
Sotsiaalkindlustusameti laste heaolu osakonna ennetustalituse juht Mari-Liis Mänd möönis, et tänavu on kümne kuuga Lasteabisse pöördutud enam kui 14 000 korda ning seda rohkem kui möödunud aastal sama ajaga.
Sealhulgas on mƤrgata laste pƶƶrdumiste kasvu ā tƤnavu on abiliiniga vƵtnud ühendust üle 300 lapse rohkem kui eelmisel aastal sama ajaga.
Lapsed helistavad enda pƤrast
Viiendiku Lasteabi poole pöördumistest teevad lapsevanemad ja viiendiku lapsed ise. «Kõiki pöördumisi arvestades pöördutakse peamiselt lapse kasvatamise ja väärkohtlemise põhjustel. Lapsed aga võtavad Lasteabiga ühendust enamasti enda pärast, kuigi 355 last ehk 14 protsenti on sel aastal pöördunud, kuna on mures sõbra, trennikaaslase, klassikaaslase vm pärast,» rääkis Mänd.
«Laste peamised küsimused või mured on seotud vaimse tervise ja suhetega. Seda lapsevanematega, eakaaslastega. Vaimse tervisega seotud murede põhjused on mitmekesised ning neid võib mõjutada mitu tegurit. Mõned inimesed võivad kogeda vaimse tervise probleeme seoses keeruliste või ebakvaliteetsete suhetega, olgu siis peres, sõprusringkonnas või muudes keskkondades. Samuti mõjutavad lapse vaimset heaolu vanemliku toe puudumine või ebapiisavad vanemlikud oskused.»

Kuidas Lasteabi aidata saab? «Lasteabi aitab ja toetab päriselt,» kinnitas Mänd. «Pole harvad juhtumid, mil peetakse pikk vestlus mõne lapse või noorega, kes on sellel hetkel näiteks emotsionaalselt väga raskes seisundis, kuid vestlus Lasteabi nõustajaga pakub nii palju tuge, et aitab ära hoida halvima. Samuti pole harvad olukorrad, mil lapsed annavad ise teada, et nende kodus vanemad tülitsevad või kaklevad ja kohapeale on vaja kiiresti abi saata.»
MƤnd selgitas, et kƵigepealt selgitavad nƵustajad vƤlja pƶƶrdumise pƵhjuse, jagavad nƵu ja juhiseid, kuidas olukorras toimida, ja aitavad koos pƶƶrdujaga leida murele parima lahenduse. Samuti selgitatakse, mis Lasteabisse saabunud infoga edasi tehakse.
«Info abivajavast lapsest saadame vajadusel lisaks kohaliku omavalitsuse lastekaitsetöötajale, kes saab hiljem lapsele/perele kodukohas abi ja tuge pakkuda. Kui on alust arvata, et vahetus ohus on lapse elu ja tervis, edastame info häirekeskusele. Kui info juba jõuab meieni, siis see on suur samm, sest siit saab hakata toimuma muutus,» ütles ta.
Keeruline pühade aeg
Enamikule peredele on pühad tore koosolemise aeg, kuid Lasteabisse jƵuavad paraku just sel ajal kƵige keerulisemad teemad. Ā«Pereliikmed on kodusemad ja esile tƵusevad suhteprobleemid, mis vƵivad lƵppeda vƤgivallaga. Esineb tavapƤrasest enam laste hooletusse jƤtmist, mis on sageli seotud vanemate alkoholitarvitamisega. Samuti aktiveeruvad seoses pühade vƵi vaheaegadega vanemad, kellel on lahendamata hooldusƵiguse küsimused ā tahaks ju iga vanem veeta pühad oma lastega, kuid kui omavahel on keeruline kokkuleppele saada, siis küsitakse nƵu Lasteabist,Ā» kirjeldasĀ MƤnd.
Lastekaitseseadus kohustab igaüht abivajavast lapsest teavitama.Ā Oluline on teada sedagi, et andmekaitseseaduse jƤrgi on kriitilises olukorras pildistamine ja filmimine lubatud –Ā tuleb vaid tagada, et materjal ei satuks kƵrvaliste isikute kƤtte, ning see pƤrast Lasteabile vƵi politseile edastamist kustutada. Ā«Meie jaoks on ƤƤretult oluline, et inimesed julgeksid lapse abivajaduse kahtlusest teada anda, sest just nemad vƵivad olla need, kes on lapse jaoks sel hetkel mƤƤravalt olulised.Ā»
«Kahtluse korral, kas laps võib vajada abi, ei tasu jääda ootama, et keegi teine asjast teada annab, vaid astuda ise esimene samm ja võtta ühendust kohaliku omavalitsuse lastekaitsetöötajaga või pöörduda sotsiaalkindlustusameti Lasteabisse.»

Valner julgustas kƵiki lastega kokku puutuvaid spetsialiste panema tƤhele ka vƤikesi mƤrke lapse kƤitumise ja oleku juures. Ā«Klassijuhatajal vƵiks olla oma klassi lastega lƤhedane suhe ja on vƤga hea, kui ta oma klassi laste eludega enam-vƤhem kursis on. Siis oskab ta mƤrgata, kui midagi muutub ā nƤiteks kui muidu aktiivselt huvitegevusest osa vƵtnud laps ei taha enam trennides ja ringides kƤia, hakkab tundidest puuduma, tema hinded muutuvad, laps on vƤsinud ja jƵuetu, vƵib-olla kurdab tihti kƵhuvalusid. Ka treenerid vƵiksid mƤrgata, mis lastega toimub,Ā» sƵnas ta.
«Tegemist on üsna tunnetusliku küsimusega, aga üldiselt on nii, et kui sulle sisetunne ütleb, et asjad ei ole päris õigesti, siis tasuks kõigepealt lapselt endalt uurida, mis toimub. Loomulikult peaks seda tegema nelja silma all ja delikaatselt. Iga laps ei pruugi kohe avaneda.»
Ta lisas, et kui laps ei ole varem koolipsühholoogi või erapedagoogi juures käinud, siis on kõige parem, kui temaga räägib esimesena talle kõige lähedasem õpetaja. Tavaliselt on selleks klassijuhataja. Kogu jagatud infot tuleb käsitleda delikaatselt. Samas teatud teemadel, näiteks seksuaalse väärkohtlemise kahtlus, peaks lapsele andma selge sõnumi, et seda infot tuleb jagada nende inimestega, kes saavad last aidata.
«Kõik last puudutavad otsused tuleb teha nii, et ta seda teab. Ei ole hea, kui tekib olukord, et laps jagab oma muret ning siis hakkab asi kuidagi oma elu elama ja suured inimesed hakkavad midagi lapse selja taga korraldama. Jagatud mure tuleb hoida privaatsena ning kindlasti ei ole see asi, mida arutada õpetajate toas.»
MƤrgid sellest, et laps vƵib vajada abi
- laps on hoolitsuseta (pesemata, nƤljane, tal puuduvad ilmastikule vastavad riided);
- ta on tihti jƤrelevalveta ā nƤiteks hulgub hilisƵhtutel üksi vƤljas vƵi on pidevalt üksi kodus;
- tal on koolis probleemid, millega pere ei tule toime;
- ta on erivajadusega, kuid ei saa abi;
- tema käitumine on varasemaga võrreldes muutunud, ta ei tule toime oma tunnetega;
- ta on sattunud kiusuohvriks vƵi on ise kiusaja;
- ta tarvitab sƵltuvusaineid;
- tema kehal on vƤgivallamƤrgid, mis vƵivad jƤƤda silma nƤiteks treenerile;
- tal on olnud suitsiidimƵtteid ja ta vigastab ennast.
Kui nimetatud mƤrgid on jƤƤnud tƤhelepanuta, vƵibĀ olukord edasi areneda ning laps ei vaja mitte enam ainultĀ abi, vaid ta on hƤdaolukorrasĀ ā ta on endaĀ elu ja tervist ohustavasĀ olukorras vƵi ohustab tema kƤitumine teiste isikute elu ja tervist.
Sellises olukorras lapsest on kohustuslik teavitada kƵigil, kel on vastav teave. Helistada tuleb hƤirekeskusesse telefonil 112.
Milline laps on hƤdaohus?
- jƤrelevalveta vƤikelaps;
- kodust Ƥra jooksnud laps;
- Ƶigusrikkumise toime pannud laps;
- alkoholi- vƵi narkojoobes laps;
- tugevalt alatoitunud laps;
- vƤgivalla ohvriks sattunud laps;
- ennast tahtlikult vigastanud laps;
- endalt elu vƵtta Ƥhvardav vƵi sellest pidevalt mƵtlev laps.