Lapse õiguste kuu kalender – õnneliku lapse pusle
November on lapse õiguste kuu ning selle tähistamiseks on alates 1. novembrist avatud ning hakkab igapäevaselt täienema Lastekaitse Liidu kalender, mis on tänavu üles ehitatud õnneliku lapse puslena. Tegemist on tükikestega (pilt, sõnum, video), mida nii lapsed kui täiskasvanud üle kogu Eesti kokku toovad ning mille sisust joonistub ülevaade, mida tähendab õnnelik laps ning mis on sellega seonduvad peamised teemad. JTNDc2NyaXB0JTIwc3JjJTNEJTIyaHR0cHMlM0ElMkYlMkZ3d3cubGFzdGVrYWl0c2VsaWl0LmVlJTJGd3AtYWRtaW4lMkZhZG1pbi1hamF4LnBocCUzRmFjdGlvbiUzRGFkdm50Y2FsZW5kYXJfd2lkZ2V0JTI2dGFyZ2V0JTNEYWR2ZW50ZGl2JTI2c2x1ZyUzRGthbGVuZGVyLW5vdi0yMDIyJTIyJTNFJTNDJTJGc2NyaXB0JTNFÕnneliku lapse pusle on virtuaalne kalender, mille erinevatest tükkidest koosnev formaat aitab illustreerida, et nii palju, kui on erinevaid inimesi, on ka erinevaid vaatenurki, ent igaühe arvamus on oluline. “Õnneliku lapse pusle tükid on üle Eesti kõigi inimeste käes laili. Üks eraldiseisev tükk ei pruugi võib-olla suurt midagi öelda, ent kui see ülejäänud terviku juurde lisada, näeme, kuidas üldpildi jaoks on vajalik iga väike tükikene,” kirjeldas lapse õiguste kuu kalendri koordinaator Triin Sooäär.
Sellest loogikast tulenevalt on esimese päeva keskseks sisuks mitte vastus, vaid hoopis küsimus: “Milline on õnnelik laps? Võta üks minut ja mõtleme koos. Palun kirjelda lühidalt, mida tähendab Sinu jaoks sõnapaar “õnnelik laps”. Ükskõik, kas Sa oled täna lapse, lapsevanema või mõnes teises rollis, oma mõtted saad lisada ja teiste omasid lugeda siit
Kalender astub teema osas sama sammu tänavuse Lastekaitse Liidu aastakonverentsiga, mis toimub 18. novembril ning kannab pealkirja “Õnnelik laps – kuulatud, kaasatud ja mõistetud”. Konverentsist toimub ka otseülekanne ning ettekanded on hiljem veebis järelvaadatavad.
“Olles realistliku meelega optimist, usun siiralt, et meil kõigil on võimalik läbi iga oma teo anda panus laste õnneliku lapsepõlve puslede loomisesse. Alustame kasvõi sellest, et suuname lapsed leidma lapsesõbralikus keeles informatsiooni, et neil saaks sealt edasi tekkida huvi enda meistriteosesse ka keerulisemate pusletükkide asetamiseks,” kirjeldas Sooäär, kes on samaaegselt ka Teeviit juuniori peatoimetaja. Teeviit juunior on 7–12-aastastele lastele, lapsevanematele ning lastega töötavatele spetsialistidele mõeldud info- ja mänguportaal, mille loojaks on Haridus- ja Noorteamet ning mille sisu koordineeritakse koostöös Lastekaitse Liiduga.
Lapse õiguste kuu kalendri koostajaks on Lastekaitse Liit koostöös Eestimaa laste ja noortega. Kalender valmib Sotsiaalministeeriumi strateegilise partnerluse projekti „Koostöös laste ja perede heaks“ raames.Kalendri taustapilt – pxhere.com